Новини
Лондон/София, 15 май 2009
Конференция на УниКредит Груп на Годишната среща на ЕБВР в Лондон
В рамките на Годишната среща на ЕБВР Дебора Револтела, Директор „Стретегически анализи за ЦИЕ” на УниКредит Груп представи анализ на тема „ЦИЕ: могат ли факторите за постигнатия успех в миналото да се превърнат в двигател на бъдещи успехи?”.
Централна и Източна Европа има сили да пребори кризата
След 20 години на промени, страните от Централна и Източна Европа вече са напълно интегрирани в глобалната икономика;
За да преодолее сегашната криза, регионът трябва да запази конкурентноспособността и производителността си
Излизането на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) от кризата може да започне веднага щом светът се върне към нормалното си потребление. От изключително значение за бързото възстановяване на региона обаче е ЦИЕ да запази трудно извоюваната си конкурентноспособност и продуктивността от последните години. Това са основните изводи на икономистите на УниКредит Груп, представени в рамките на Годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие в Лондон.
През последните 20 години развитието на икономиката на ЦИЕ беше „история на успеха”. Регионът предприе ясен процес на промени, довел до почти утрояване на БВП на глава от населението. Основен двигател на този успех беше пълната интеграция на ЦИЕ в глобалната икономика. „Днес, страните от ЦИЕ са отворени икономики, със 70% дял на търговския обмен в БВП”, казва Дебора Револтела, директор Стратегически анализи за ЦИЕ на УниКредит Груп.
Въпреки че настъпи в момент, в който икономиките на страните от Централна и Източна Европа бяха добре подготвени и стабилни, глобалната криза оказа своето влияние. Световната търговска организация и Международният валутен фонд предвиждат спад в световното търсене с около 10% или дори повече през 2009 г. За ЦИЕ анализаторите на УниКредит Груп прогнозират спад в износа с 65 млрд. евро през 2009 г. в сравнение с 2008 г. без Русия (това е първият спад за последното десетилетие), в съчетание със спад на инвестициите около 10%, значителен спад в преките чужди инвестиции (почти наполовина, сравнено с 2008 г.) и значително увеличение на безработицата. Важно е да се има в предвид обаче, че това са осреднени данни за региона, но в различните страни те варират с големи разлики.
Отражението на тези неблагоприятни фактори вече беше усетено и измерено – по данни на Блумбърг и звеното за Стратегически анализи на УниКредит, към март 2009 индустриалното производство се е свило на годишна база с до 30% в страни като Украйна. За България данните са за свиване със 17 на сто, което поставя страната в средата на класирането по този показател.
Въпреки че тези данни са съчетани с по-голяма гъвкавост на труда в ЦИЕ и директна държавна помощ за някои производства в западните страни, все още е рано да се говори за „края на успешната история на ЦИЕ”, смятат анализаторите на УниКредит Груп.
Регионът може да се разчита на демонстрирания международен ангажимент за подкрепа. Национални и международни играчи действат с различни инициативи и тук особено важна роля играят банките. „Инвестирайки дългосрочно в региона, банки като УниКредит Груп могат да подпомогнат местните икономики в трудни времена и да се подготвят за бъдещо възстановяване. През последните 20 години на трансформация регионът придоби уменията и механизмите, които превръщат чуждестранните инвестиции в тези страни в правилен избор”, обясни Дебора Револтела .
Според нея банките, опериращи в региона, може да се насочат към нови приоритети в дейността си, но със сигурност увеличението на проникването на финансовите услуги в страните от ЦИЕ ще продължи, макар и при по-малък апетит за кредитиране и по-висока цена на ресурса след като само преди година-две тази цена беше на едни от най-ниските си исторически стойности.
„Освен това, в редица сектори като машиностроене, електрическо и оптично оборудване, автомобилен транспорт, текстил и каучук държавите от ЦИЕ се превърнаха в производителната сила на ЕС”, казва Револтела. Това гарантира една добра перспектива за бъдещето, тъй като повечето от тези сектори, в които регионът се е специализирал, обикновено се смятат за най-успешните на световно ниво.
Конкурентоспособността на ЦИЕ не е само въпрос на цена на труда. Качеството на работната сила, високата продуктивност, качество и гъвкавост на работната среда, както и правното и регулативно приближаване към ЕС – всички тези фактори допринесоха за това. „Успехът на ЦИЕ се превърна и във фактор за успеха на онези страни, които се „заложиха” на региона, като Австрия, Финландия, Германия, Италия и Швеция”, казва Револтела. Според нея западните компании са спечелили от ЦИЕ като пазар, използвайки региона като дестинация за производството си, а също и като място за насочване на продукцията. Произвеждането в ЦИЕ сега е съществена част от стратегията на нашите фирми и това също е силен аргумент в подкрепа на оптимистичния сценарий за ЦИЕ”, обобщава Револтела.
За УниКредит Груп
УниКредит Груп е водеща международна финансова институция със силни позиции в 22 европейски страни, както и представителни офиси в 27 други пазари, с над 40 милиона клиенти и повече от 10,200 клона, с около 174,000 служители към 31 декември 2008 г.
В региона на ЦИЕ УниКредит Груп управлява най-голямата международна банкова мрежа с над 4,000 филиала в 19 държави, където около 78,000 служители обслужват над 28 милиона клиенти.
Банковата група оперира в следните държави от ЦИЕ: Азербайджан, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Литва, Латвия, Казахстан, Киргизстан, Полша, Румъния, Русия, Сърбия, Словения, Словакия, Турция и Украйна.