Новини

Увеличение с между 20-30% на броя предприятия с италианско участие през следващите десет години, така че през 2020 броят им да е около 1.000, при общо 800 активни в България към момента, прогнозира Конфиндустрия България – асоциацията, която обединява италианските предприятия в България.
Конфиндустрия България е един от основните инициатори на създаването на Конфиндустрия Балкани - федерацията на асоциациите на италиански предприятия, работещи на Балканите, чието първо Общо събрание ще се проведе на 13 октомври в хотел „Шератон”. В събитието ще вземат участие италиански асоциации и предприятия, работещи в Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Македония, Сърбия и Румъния.
Изборът да проведем събитието в българската столица показва централната позиция на страната в региона, динамизма на италианските предприятия, които развиват дейността си тук и нейния икономически потенциал, посочиха от Конфиндустрия Балкани.
За да стартира проекта по най-добрия начин, председателят на Конфиндустрия България Масимо Барточи представи италианското предприемаческо присъствие в България и на Балканите, както и перспективите за развитие в региона. За Италия балканският регион в неговата цялост има важно значение, създавайки високо ниво на обмен, което може да бъде сравнявано при износа с това на големи държави като Индия, Китай, Бразилия.
Няколко данни: търговски обмен между Италия и балканския регион като цяло през 2009 достигна до 17 милиарда евро. Обмена между Италия и България през миналата година е възлизал на 2,3 милиарда евро. С страната Конфиндустрия България обединява повече от 200 предприятия, които представят 2 милиарда евро преки инвестиции, оборот от 1,3 милиарда евро и приблизително 20 000 работни места. На регионално ниво, асоциациите, които основават Конфиндустрия Балкани, са 1000 италиански фирми, които избират да развиват дейността си в тези страни.
Според тях в бъдеще потокът на инвестициите ще зависи от три фактора:
1) Активност на пазара на недвижими имоти
2) Способност на италианските фирми да се включат в пазара на енергия в България
3) Световно икономическо развитие и нов поток от инвестиции в производствените дейности с подчертана “МУЛТИЛОКАЛИЗАЦИЯ”
„Да мислим за Балканите като за една органична и интегрирана реалност е един от ключовете за бъдещото развитие на всички страни от региона”, разкри председателят Барточи, „в тяхната цялост многобройните страни от региона представляват стратегически пазар на европейската и международната сцена. Италианското предприемачество иска да има централна роля в този процес на развитие”.
По думите на Барточи, благодарение на своя динамизъм, на членството в Европейския съюз, на стабилността на политико-икономическата си система, България е една от най-значимите за италианското предприемачество държави.
„Много са постигнатите от България резултати от 90-те години насам”, подчерта Барточи, „но има още път, който трябва да бъде извървян. Според Конфиндустрия България, подемът на страната зависи от три важни фактора: Просвета, Предприемачество и Постоянство”.
По време на представянето си Барточи беше придружен от Посланика на Италия Н. Пр. Стефано Бенацо и от представителите на двата основни партньора на инициативата: Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк и Борис Чухран, председател на Дженерали.
„Привличането на чужди инвестиции винаги е било изключително важно за България. УниКредит Булбанк, в ролята си на водеща банка в страната, се ангажира да бъде партньор на Конфиндустрия Балкани в желанието на тази организация да увеличи италианските инвестиции в страната, като по този начин подпомогне икономиката на страната, а оттам и на всички нейни граждани”, посочи Левон Хампарцумян.
Темите на представянето ще бъдат разгледани детайлно по време на Общото събрание на Конфиндустрия Балкани на 13 октомври, момент на растеж за италианското, българското и балканското предприемачество.