Новини
Уважаеми клиенти,
Във връзка с Регламент (ЕС) № 648/2012г. на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2012г. относно извънборсовите деривати, централни контрагенти и регистрите на транзакции, както и приложимите и свързани с този Регламент европейски и национални нормативни разпоредби, включително, но не само делегираните регламенти ("EMIR"), се налага допълването на договорните отношения на УниКредит Булбанк АД с нейни клиенти, с които Банката е сключила рамкови договори за финансови сделки.
В тази връзка, по-долу са дадени кратки отговори на някои от най-често задаваните въпроси, свързани с разпоредбите на EMIR.
Какво е EMIR?
EMIR е Регламент на Европейския съюз (и като такъв се прилага пряко от компетентните органи и засегнатите от нормите му лица в държавите – членки, без да е необходимо транспонирането му в националното законодателство с изричен нормативен акт), чиято цел е да регулира пазара на деривативни финансови инструменти, така че да го направи по-прозрачен, същевременно намалявайки системните рискове, характерни за този пазар.
Какви са основните изисквания на EMIR?
1. Задължителен клиринг чрез централен контрагент на някои групи извънборсови деривати;
2. Отчетност на всички сключени и действащи сделки с предмет деривативен финансов инструмент пред регистър за транзакции;
3. Въвеждане на така наречените „Техники за намаляване на рисковете“, свързани с извънборсови деривати, които не подлежат на задължителен клиринг. Такива техники са: своевременното потвърждаване на сключени сделки за извънборсови деривати; съгласуване на портфейли; техники за решаване на възникнали спорове и т.н.
Кой е засегнат от разпоредбите на EMIR?
Всички лица, учредени в държава – членка, които търгуват на пазара на извънборсови деривати, с изключение на изрично изброените в Регламента (напр. централни банки и физически лица, които не осъществяват търговска дейност), са засегнати от разпоредбите на EMIR.
Лица, учредени извън Европейския съюз са засегнати от разпоредбите на EMIR, доколкото договаря на пазара на извънборсови деривати с лице, учредено в държава – членка.
Кои сделки са обект на разпоредбите на EMIR?
Терминът „дериват“ е определен в EMIR чрез препращане към Директива 2004/39/ЕО за пазарите на финансови инструменти (MiFID). Деривати са: опции, фючърси, суапове, форуърдни споразумения и всякакви други договори за деривати, свързани с ценни книжа, валути, лихвени проценти, доходност, стоки, активи, права, задължения, индекси и мерки; дериватни инструменти за трансфер на кредитен риск; финансови договори за разлики. Прилагането на разпоредбите на EMIR по отношение на FX инструментите не е напълно изяснено. FX инструментите не са изрично изключени от приложното поле на EMIR. Въпреки посоченото, приема се, че разпоредбите на EMIR няма да намерят приложение при сключването и изпълнението на FX спот сделки. Очаква се становището на ЕК или ЕСМА по въпросите на третирането на FX форуърдните сделки в контекста на EMIR.
Защо се налага изменение на договорите и споразуменията, сключени от УниКредит Булбанк АД с нейни съконтрагенти с предмет сделки за деривативни финансови инструменти?
Разпоредбите на EMIR налагат страните по сделки с извънборсови деривати да са договорили правила и процедури във връзка с въвеждането и прилагането на някои от Техниките за намаляване на рискове (в частност, съгласуването на портфейли и идентифицирането и решаването на спорове), преди да сключват сделки. Поради това, за да могат страните по договори/ споразумения с предмет сделки за деривативни финансови инструменти да сключват сделки за извънборсови деривати след 15.09.2013г., сключеният от тях договор/ споразумение следва да е съобразен/о с разпоредбите на EMIR. В случай че страните сключат договор за деривативен финансов инструмент, който не е съобразен с изискванията на EMIR, те подлежат на административни санкции.
За достъп до пълния текст на Регламент (ЕС) № 648/2012г., моля натиснете тук (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2013:052:0011:0024:BG:PDF).
За повече информация относно изискванията на Регламента може да се обръщате към вашия обслужващ банкер или към отдел “Корпоративни продажби и деривати”: +359 (2) 9320 122; +359 (2) 9320 123; +359 (2) 9320 124; +359 (2) 9320 125.
С уважение,
УниКредит Булбанк АД