Нагоре икона Бутон за връщане към началото

Финансовото богатство на домакинствата в ЦИЕ ще достигне 718 млрд. евро през 2007 г.

Новини

Основен двигател за увеличението на финансовото богатство е икономическия растеж на региона и подобрените условия на пазара на труда, както и фактът, че американската ипотечна криза не оказа голямо влияние в ЦИЕ.

Поради силното потребление и инвестиции в недвижими имоти, ръстът на задълженията на домакинствата ще продължи да надвишава ръста на доходите

Силното представяне на икономиките в ЦИЕ и подобрените условия на пазара на труда водят до бързо натрупване на богатство в региона на ЦИЕ. „Очакваме настоящата 2007 г. да бъде още една рекордна година в създаването на финансово богатство на домакинствата”, казва Дебора Револтела, главен икономист за ЦИЕ на УниКредит Груп, представяйки най-новия анализ на групата за финансовото богатство и задълженията на домакинствата в ЦИЕ.

Според икономистите на УниКредит Груп финансовото богатство в региона на ЦИЕ ще надвиши 718 млрд. евро през 2007 г. (около 1% от глобалното богатство и 59% от БВП на региона). Това представлява увеличение с 15% на годишна база спрямо 2006 г. Натрупването на финансово богатство в региона не беше повлияно осезаемо от американската ипотечна криза. Финансовите пазари в региона на ЦИЕ показаха, че са издръжливи на скорошната международна криза и като цяло бързо се възстановяват от краткосрочния шок. Много добрите икономически показатели на ЦИЕ поддържат стабилността в региона, въпреки някои увеличени рискове.

Добри перспективи за създаване на финансово богатство в ЦИЕ при среден ръст от 14%

“В следващите няколко години добрите икономически прогнози ще продължат да подкрепят натрупването на финансово богатство, въпреки ще то ще расте с по-малки темпове”, смята Дебора Револтела. Ръстът на финансовото богатство ще продължи значително да надвишава реалният ръст на икономиката. Според икономистите на УниКредит Груп средният ръст на финансовото богатство в региона за периода 2008-2009 г. ще е около 14% на година и финансовото богатство ще достигне 64% от БВП. Особено силен ръст се очаква в Русия (31%), България (21%), Румъния и Турция (19%). Латвия и Естония са изключения от тази тенденция с очаквания за по-ниско от средното увеличение на финансовото богатство в следващите две години.

През 2007 г. домакинствата в региона на ЦИЕ са водени от два основни фактора - увеличение на потреблението и инвестициите в недвижими имоти. Силното търсене в тези сфери продължи да води до нарастване на нивото на задлъжнялостта на домакинствата в региона, което се покачи на 42% за първата половина на 2007 г. „Потреблението в региона продължава да се влияе от бързорастящите заплати, подобрените условия на пазара на труда и улеснения достъп до кредити”, казва Дебора Револтела. В същото време обаче домакинствата все повече инвестират в техните жилища, мотивирани от оптимистични очаквани за бъдещ растеж на цените на жилищата и желание за бързо подобряване на стандарта им на живот. Това подготвя почвата за още една година на силен растеж на финансовите задължения на домакинствата, които ще се увеличат с над 30% на годишна база според икономистите на УниКредит Груп.

Платежоспособността на домакинствата остава добра, но податлива на промени

Ръстът в кредитирането на домакинствата ще остане висок и в бъдеще, стимулиран от търсенето на дълготрайни стоки и от факта, че пазарът на жилища все още не е достигнал до точката на насищане. Значителната липса на ликвидност обаче и нарастващата склонност към избягване на рискови инвестиции след американската ипотечна криза се очаква да доведат до увеличение на цента на рефинансиране за банките и някои рискове от промяна на цените. Това увеличава вероятността за леко намаляване на ръста на кредитите. Нарастването на финансовите задължения ще се стабилизира в периода 2008-2009 г., намалявайки до средно около 22%.

Все още бързото увеличение на нивото на задлъжнялост води като цяло до влошаване на нетните финансови позиции на домакинствата. В крайна сметка обаче нивото на задлъжнялост на домакинствата остава като цяло под нивата на еврозоната. Платежоспособността на домакинствата остава добра, но чувствителността към шокове (особено в случай на рязка корекция на цените на недвижими имоти) се увеличава.

Инвестициите в застрахователни продукти и пенсионно-осигурителни фондове са основни двигатели на растеж

“Въпреки скорошните вълнения на международните финансови пазари, продължаваме да очакваме сравнително добър растеж в ЦИЕ в сравнително по-рисковите, но и по-доходоносни форми на инвестиции”, смята Дебора Револтела. Икономистите на УниКредит Груп прогнозират динамично увеличение в сферата на листваните на борсите акции и взаимни фондове в Словения, Хърватия и в България. В тези страни пазарите ще се влияят основно от местни фактори. В останалата част на региона се очаква по-малък растеж, особено в сферата на инвестициите в акции, тъй като скорошните тенденции на международните финансови пазари и някои възможни корекции в посока надолу на пазарните цени могат да демотивират домакинствата да участват на тези пазари.

Навсякъде в региона инвестициите в застрахователни продукти и особено в пенсионни фондове ще продължат да бъдат основни форми на натрупване на финансово богатство. Очаква се тези инвестиции да са около една четвърт от новите инвестиции в региона за периода 2007-2009 г. Особено силен ръст в пенсионните фондове се очаква в Латвия, Литва и Словакия, при които общия годишен ръст ще бъде близо до 50%. Същото се отнася и за България, където продължаващото преструктуриране в пенсионната система – чрез увеличение на вноските във втория стълб – ще доведе до бързо натрупване на активи в пенсионните фондове (общ ръст от 40% за периода 2007-2009 г. Пенсионната индустрия е обещаващ сегмент и на пазара в Румъния, където от 2008 г. ще започне да работи нова пенсионна система в допълнение към наскоро реформираната доброволна пенсионна система от май 2007 г.

За УниКредит Груп

С пазарна капитализация от около 84 млрд. евро към 1 октомври 2007 г. УниКредит Груп в една от най-големите финансови групи в Европа с присъствие в 23 основни страни, с над 40 млн. клиенти, които се обслужват от 170 000 служители в 9000 клонове и офиси. Общите активи на групата са около 1 018 млрд. евро (про форма) към 30 юни 2007 г.

УниКредит Груп управлява най-голямата банкова мрежа в ЦИЕ с около 3700 клонове и офиси, в които работят 76 000 служители. Групата има 27 милиона клиенти в региона.

УниКредит е безспорно най-силната финансова група в България чрез най-голямата българска банка УниКредит Булбанк с активи от около 8 млрд. лева. Банката е на първо място сред всички финансови институции нас по основните финансови показатели като активи, кредити и привлечени средства.

Графиките в прес съобщението, както и целият анализ „Богатство и задължения на домакинствалата в ЦИЕ” могат да бъдат намерени на уеб страницата на УниКредит Груп www.unicreditgroup.eu в раздела Проучвания/Проучвания за ЦИЕ/Финансово поведениe на домакинствата