Новини
Изследване на финансовото богатство и финансовата задлъжнялост на населението на страните от Нова Европа на UniCredit и Pioneer Investments
Резултатите от изследването на финансовото богатство на домакинствата в Нова Европа, спрямо Европейския съюз, представиха днес Булбанк, UniCredit Group и Pioneer Investments. Изследователските отдели на седем банки от Нова Европа съпоставиха финансовите активи на домакинствата от ЕС-15, държавите от Нова Европа и България и начертаха бъдещите тенденции за развитие.
Възможностите за спестяване в България все още са слаби в обстановката, в която повечето натрупани активи се използват предимно за финансиране на индустриалния растеж, заключава изследването.
Активите на българите достигат 34% от брутния вътрешен продукт на страната към края на 2003 година и богатството на населението нараства постепенно след финансовата криза 1996-1997 година. Нивото на финансовите активи на домакинствата от пред-кризисния период се очаква да бъде достигнато около 2007 г.
В бъдеще се очаква банковите депозити да останат предпочитаната форма на спестяване, основно заради все още слабия интерес на домакинствата към други инвестиционни форми и ограничените възможности на финансовия пазар да оказва влияние върху спестяванията и инвестициите. Тенденцията към диверсификация на активите и насочването към продукти като взаимни фондове и застраховане, се очаква скоро да набере скорост. Взаимните фондове представляват нов продукт с все още сравнително ниска степен на проникване на пазара, но с голям дългосрочен потенциал, особено за по-младото поколение и за клиенти с висока поносимост към риска.
Хората ще забогатяват през следващото десетилетие. Размерът на финансовите активи на домакинствата в Нова Европа се увеличава, е заключение на изследването "Финансовото богатство на домакинствата в Нова Европа спрямо Европейския съюз", проведено от UniCredit New Europe Division и Pioneer Investments.