Нагоре икона Бутон за връщане към началото

Проучване за банковия сектор на ЦИЕ на УниКредит: Бизнес моделът се променя, но банковият бизнес в ЦИЕ продължава да предлага добри възможности

Новини

Проучване за банковия сектор на ЦИЕ на УниКредит: Бизнес моделът се променя, но банковият бизнес в ЦИЕ продължава да предлага добри възможности

• В следкризисната среда, по-високата цена на ликвидността и по-високият риск дооведоха до промяна в банковия модел – търсене на диверсифицирани стратегии и фокус върху устойчивия растеж ;

• „Икономическата конвергенция“ и „увеличението в разпространението на финансови услуги“ се запазват като двигатели за реализиране на потенциала на банковия сектор в ЦИЕ;

• Достъпът до капитал, доброто позициониране и апетита за риск са решаващи за успеха в ЦИЕ. УниКредит потвърждава ангажимента си към региона.

Въпреки че Централна и Източна Европа (ЦИЕ) беше ударена от световната криза, банковият бизнес в региона продължава да предлага възможности. Това показва последният анализ на УниКредит за развитието на банковия сектор на ЦИЕ, представен на годишната конференция на Euromoney във Виена. В средносрочен и дългосрочен план влияние върху потенцциала на банковия бизнес ще оказват „икономическата конвергенция“ (изравняване в степента на икономическо развитие на ЦИЕ с това на западноевропейските държави) и „по-голямото разпространение на финансови услуги“ или „финансово проникване” в региона.

Въпреки това банковият бизнес, който в миналото беше в голяма степен външно финансиран, трябва да се промени. Фокусът плавно се измества към по-дългосрочен и устойчив растеж, като едновремеменно контролът на риска и ефективността запазват първостепенното си значение.

Икономическата конвергенция и разпространението на финансови услуги – историята продължава

След като прогнозираха 3.6% среден ръст за региона на ЦИЕ за 2010, анализаторите на УниКредит очакват този показател да се увеличи до 3.8% за 2011. В същото време прогнозите за ръста на икономиките на различните страни са доста разнообразни, като „отличници“ са страните от Централна Европа и Турция, докато Югоизточна Европа все още бави възстановяването си.

„Кризата не засегна дългосрочния потенциал на ЦИЕ, свързан с икономическата конвергенция“, каза Джани Папа, новият директор на УниКредит за ЦИЕ. Папа наследи на този пост Федерико Гицони, който стана главен изпълнителен директор на УниКредит.

„Моделът на растеж на региона, базиран на капиталовите потоци, нарастващата конкурентноспособност и подобряване на стандарта на живот е недокоснат. Същото е и по отношение запълване на необходимостта от по-добро разпространение на финансовите услуги“, смята Папа.

Така например, проникването на ипотечното финансиране спрямо БВП се очаква да достигне 8% за 2010 г. Това съотношение, сравнено с 40% за страните от Еврозоната, показва, че потенциалът за растеж на пазара в ЦИЕ е налице.

Потенциалът за наваксване е видим и в корпоративния сектор – фирмените заеми представляват 26% от БВП в ЦИЕ, а за сравнение в Еврозоната процентът им е 52%.

И конвергенцията, и разпространението на финансови услуги ще са база за развитие на банковия бизнес в ЦИЕ в средно- и дългсрочен план. Банковият сектор на ЦИЕ ще продължи да расте по-бързо от този на по-зрелите пазари, но потенциалът със сигурност ще остане на по-ниски нива спрямо тези от преди кризата.

„Ребалансирането на макроикономическия модел ще се отрази и на банковия бизнес модел“, смята Дебора Револтела, Директор Стратегически анализи на УниКредит. „Банковият сектор на ЦИЕ преди кризата беше базиран на бърз ръст на кредита, който до голяма степен беше външнофинансиран. Възползвайки се от външната ликвидност и ниския риск, местните банки можеха да подкрепят вътрешното тъсрене на кредити с финансиране отвън“, смята Револтела. Според нея този модел вече е променен – по-високата цена на финансовите ресурси и по-големият риск карат банките да разчитат повече на вътрешно финансиране за кредитната си дейност.

„Стратегиите за финансиране ще станат по-разнообразни и ще подкрепят дългосрочния ръст в региона, което означава по-малко потреботелско кредитиране поне в началната фаза на възстановяването за сметка на повече фирмено кредитиране, особено в експортнориентираните сектори“, каза Револтела. При тези обстоятелства, корпоративното кредитиране ще бъде двигателя на дългосрочния растеж на региона.

Краткосрочният потенциал се подобрява, но рисковете остават

Икономическата криза рефлектира първо в намаляване на ликвидността, последвана от проблеми с качеството на кредита и в един момент – недостиг на финансиране.

Заедно с възстановяването, втората половина на 2010 донесе и стабилизация по отношение на проблемните активи, давайки нови сигнали че пикът на необслужваните кредити ще бъде достигнат в края на 2010 и началото на 2011.

“По отношение на печалба на банковия сектор 2010 беше не по-малко предизивкателна от 2009“, признава Револтела. Според нея пълното възстановяване на търсенето е необходима предпоставка за възстановяване и на банковия бизнес. Револтела очаква по-добра 2011, но с все още умерен темп на възстановяване.

Предизвикателства

Новата среда в ЦИЕ ще доведе до промени и в банковия бизнес модел. Докато международните инвеститори, които бяха активни в региона на ЦИЕ през последното деситилетие затвърждават ангажимента си към региона, в търсене на оптималното позициониране новодошли играчи на този пазар могат да доведат до сделки по придобиване.

„В този контекст, това, което различава международните играчи в региона, е възможността да разчитат на солидна финансова основа и капиталова позиция, добър достъп до международни пазари и добро позициониране“, смята Джани Папа. Както вече обявиха икономистите на УниКредит, апетитът за риск ще е от решаващо значение и ще отдели печелившите от губещите. Според Папа УниКредит е отлично позиицонирана и ще продължи ангажимента си в региона в процеса на възстановяване.

Анализ: Банковият сектор в ЦИЕ, фокус към България

Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк