Нагоре икона Бутон за връщане към началото

Булбанк посреща своята четиридесета годишнина

Новини

Булбанк посреща своята четиридесета годишнина като най-голямата българска Банка и безспорен лидер на пазара по размер на активи, нетна печалба и собствен капитал. Булбанк непрекъснато разширява своите позиции на кредитния пазар в страната при запазване на високо качество на активите.

Само за последните три години след приватизацията общият размер на инвестициите в българската икономика (кредити и ценни книжа) е нараснал близо четири пъти, достигайки до 1.3 милиарда лева. Увеличението на кредитния портфейл от 2000 година насам е 260% или 620 милиона лева.

Веднага след приватизацията на Булбанк започна и процесът на промяна на организационната структура и бизнес-модела на Банката, ориентиран към клиента и повишаване качеството на обслужване и въвеждане на нови продукти. От 2001 година насам Банката активно навлиза в сектора на индивидуалното и семейното банкиране.

През 2002 година практически започна изграждането на новата информационна система на Банката, което е един от най-мащабните проекти в сферата на информационните технологии в България.

През 2003 година Булбанк започна предлагането на първият по рода си инвестиционен продукт - взаимните фондове Пайъниър Инвестмънтс. Отново през 2003 година Булбанк стартира предлагането на съвременна кредитна Mastercard и Visa International.

От 2003 година новата Ипотечна програма на Булбанк предлага пет различни кредита за различните нужди на клиентите на Банката - покупка или строеж на недвижим имот, строеж на имот съвместно със строителна фирма, ремонт или реконструкция на съществуващо жилище, покупка на нов имот докато клиента изплаща друг заем и финансиране на нов имот докато клиента продава старото си жилище.

Булбанк е създадена през 1964 година като Българска Външнотърговска банка, 100% собственост на държавата и основен капитал 40 милиона лева. Предмета на дейност на Банката е международни търговски разплащания и финанси. Първоначално банката се е помещавала в сградата на БНБ.

В периода 1969 - 1985 година са открити три задгранични представителства на Банката в Лондон, Франкфурт и Виена, Банката разширява своята мрежа от банки-кореспонденти в целия свят.

През 1987 година е създадена Bayerishe-Bulgarishe Handelbank като съвместна банка на Bayerishe Vereinsbank и Българска Външнотърговска банка със седалище в Мюнхен. През 1998 година банката е регистрирана като Хипоферайнц Банк България. На следващата година (през 1988 г.) като съвместна финансова компания на БВБ и Внешекономбанк е учредена Бургарсовинвест, която през 1994 година е преобразувана в Корпоративна търговска банка АД.

През 1991 година е създадена Банковата консолидационна компания, която става собственик на 98% от капитала на БВБ. През същата година БВБ е първата българска банка, която се присъединява към системата за международни разплащания SWIFT.

През 1992 година Общото събрание на акционерите приема нов устав на Банката, с което създава базата за развитието на Банката като универсална търговска банка. Капиталът на БВБ е увеличен от 320 милиона на 1.2 милиарда лева (акции с номинал 1 000 лева). Банката се премества в новата сграда на площад Света Неделя в центъра на София. Една година по-късно Банката стартира изграждането на клонова мрежа в страната, като открива клонове в Пловдив и Кърджали.

През 1994 година Общото събрание на акционерите решава да промени името на Банката от Българска външнотърговска банка на Булбанк. Интересен факт е, че още от самото си създаване, БВБ е известна сред банките-кореспонденти като Булбанк заради телеграфния и телекс-адреса на Банката. Продължава разширяването на присъствието в страната - към Булбанк се присъединяват ТБ Бургас и ТБ Стара Загора.

В периода 1995 - 1997 година капиталът на Банката е увеличаван няколко пъти, като през 1998 година, когато е открита процедурата по приватизация на Банката, капиталът вече достига 166 370 160 000 неденоминирани лева. През същата година Булбанк разширява електронната система за международни картови разплащания с продуктите на Visa International и Europay и продължава изграждането на клоновата мрежа в страната.

През 2000 година Булбанк последователно продава своите дялови участия в Корпоративна търговска банка, Обединена българска банка и Хипоферайнц в процеса на подготовка за приватизация. На 2 октомври същата година акциите на БКК са прехвърлени на УниКредито (93%) и Алианц (5%). На извънредното Общо събрание на акционерите е въведена двустепенна структура на управление от Надзорен съвет и Управителен съвет.

През 2001 година основният акционер УниКредито Италиано продава миноритарни дялове на Simest SPA (2.5%) и на Международната финансова корпорация (IFC - 5.3%) и пристъпва към преструктуриране на Банката, въвеждане на нова организационна структура, насочена към подобряване обслужването на клиентите, повишаване на ефективността и финансовите резултати. Към момента Булбанк има миноритарни участия в капитала на различни компании като Орел-Г Холдинг, Булстрад, Банксервиз и други.