Новини
Експерти от УниКредит Булбанк, ФинСити и Colliers обсъждат в Colliers Студио Имоти възможностите за финансиране на инвестицията в жилище
Експерти от Colliers International, УниКредит Булбанк и ФинСити обсъдиха възможностите за финансиране покупката на жилище в първото издание на видео рубриката Colliers Студио Имоти, част от новия сайт на консултантската компанията за недвижими имоти www.colliers-residential.bg. В рамките на дискусията, чийто домакин е Татяна Емилова, Мениджър отдел „Жилищни имоти” в Colliers International в България, специалистите се обединяват около мнението, че настоящият момент е подходящ за инвестиция в нов дом. Експертите насърчават клиентите да потърсят съвета на професионалисти преди да вземат окончателно решение.
„Моментът е подходящ за покупката на жилище и причините за това са няколко. Първо, има избор на качествени имоти. Второ, ценовите равнища в момента са много изгодни, а стартовото ниво на имотите в сравнение с други страни от Централна и Източна Европа е от два до три пъти по-ниско и тепърва ще се покачва в бъдеще. Не на последно място, покупката на имот е разумна и дългосрочна инвестиция, която би предпазила спестяванията на хората от негативното влияние на инфлацията,” коментира Мартин Гиков, Ръководител отдел „Финансиране на недвижими имоти” в УниКредит Булбанк.
Според Иво Димитров, Изпълнителен директор на ФинСити, се забелязва оживление на пазара на кредитиране през месец април. Той допълни, че получаването на банков кредит е възможно, ако клиентът отговаря на изискванията за доказани доходи, собствено участие и натрупан дълг. Локацията и качеството на имота също не са за пренебрегване. Ето защо, при наличие на възможност, е добре купувачите да се възползват от благоприятните обстоятелства за покупка на дом. „Купувачите трябва да са добре информирани за състоянието на имота и да обмислят добре своите решения, като преди това потърсят съвета на специалистите, които могат да им дадат пълна информация за възможностите, които пазарът предлага”, допълни той.
Мартин Гиков отбеляза, че важен фактор при кандидатстване за жилищен кредит е кредитоискателят да се чувства достатъчно уверен в доходите си. При кандидатстване за ипотечен заем банките обръщат внимание на няколко фактора: наличие на Акт 16 на имота, наличието на първоначален капитал, който да покрие 40-50% от стойността на жилището, доказване на постоянен доход при кредитоискателя. Възможно е банките да да отпуснат кредит за покупката на имот на по-ранен етап от неговото строителство ако те самите финансират и строежа на конкретния обект, тъй като завършването на обекта е гарантирано. .
Според Иво Димитров банковото финансиране е налично, макар и при по-затегнати условия. Част от банките са по-активни, при други условията са по-трудно изпълними. Всяка банка прави оценка на риска, който може да поеме в този момент и настройва своите оферти спрямо него. При дадения от него пример, докато преди година едно тричленно семейство с осигурителен доход от 850 лева, реален нетен доход от 1800 лева и недеклариран наем е могло да получи банково финансиране в размер на 70-80,000 евро, то сега сумата би била не повече от 30,000 евро – „по-консервативните” нива отпреди пет години.
Друг въпрос, обсъждан от специалистите, е високото равнище на лихвите в България в сравнение с нивото на EURIBOR. Мартин Гиков коментира, че кредитите в страната са по-скъпи, защото българските банки нямат достъп до ресурс на стойността на EURIBOR. В цената на ресурса за банките се калкулира кредитния риск на България (т.нар. Credit Default Swap), който се повиши съществено, около 10 пъти, от началото на кризата. Цената на външното финансиране за банките става съизмерима с лихвите по депозитите за граждани.
За допълнителна информация:
Екатерина Анчева, Старши мениджър Комуникации, УниКредит Булбанк, +359 2 9264 963
Мая Клевцова, Маркетинг консултант, Colliers International, България, + 359 2 976 99 76